Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Pokój powinien być miejscem, w którym dziecko dobrze się czuje i jego wystrój powinien być dopasowany do wieku mieszkańca. Dlatego kiedy nasze maleńkie dziecko dorasta, czas zdjąć ze ścian podobizny Kubusia Puchatka i nocną lampkę w kształcie biedronki. Czym je zastąpić?

Moment, w którym podejmujemy decyzję, że nasze dziecko to już nie maluszek i że czas, aby jego pokój bardziej dopasować do jego bieżących potrzeb to moment, w którym często okazuje się, że konieczny jest remont.

To dobry moment, żeby pozbyć się za krótkiego łóżka i pomalować ściany z niedomytymi obrazkami malowanymi kredkami kilka lat temu. Przed podjęciem jednak drastycznych zmian najlepiej naradzić z dzieckiem, żeby dowiedzieć się jakie są jego potrzeby i oczekiwania oraz jaką ma wizję swojego pokoju. Aranżacja pokoju nastolatka może bowiem i powinna odzwierciedlać jego zainteresowania i charakter.

Ściany



W kwestii doboru kolorów i wzorów – pełna dowolność! Można wykorzystać nowoczesne rozwiązania w postaci farby magnetycznej lub tablicowej, wybrać fototapetę z nietypowym wzorem albo... pomalować pomieszczenie najtańszą farbą z nastawieniem, że wkrótce będzie konieczna powtórka. To rozwiązanie pozwoli rodzicom spać spokojnie, kiedy nastolatek zechce obkleić pokój plakatami ulubionych muzyków, aktorów lub sportowców.

Oświetlenie



Główna górna lampa jest niezbędna. Powinna równo oświetlać cały pokój. Przydadzą się też dodatkowe lampki, które wieczorem pomogą stworzyć miły nastrój (np. w czasie pierwszych randek), a jednocześnie będą miały zastosowanie praktyczne. Konieczna będzie jedna lampka o dość mocnym świetle przy biurku, druga przy łóżku, przy niej dziecko będzie mogło np. czytać przed zaśnięciem zadane do szkoły lektury.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Łóżko



Kiedy maleńkie łóżko zostanie wyeksmitowane z pokoju dziecięcego, warto wybrać nowy mebel, który będzie nie tylko wygodny, ale i praktyczny. Jeśli pokój jest mały przyda się łóżko składane, dzięki czego w ciągu dnia zyskuje się sporo powierzchni. W dużym pokoju można sobie pozwolić na większy, wygodny tapczanik, ale warto zwrócić uwagę na to, czy prosto i szybko się składa. Ścielenie łóżka to nie jest ulubiona czynność nastolatków...

Jeśli sami jako rodzice doceniliśmy wygodę stolika nocnego zadbajmy o to, żeby podobne rozwiązanie znalazło się w pokoju dziecka. To nie musi być typowy stolik z szufladami, równie dobrze sprawdzi się mały taborecik czy krzesełko, ale będzie to miejsce, na którym można ustawić szklankę z wodą czy przeczytaną książkę.

Wyposażenie



Niezbędne będą dodatkowe szafki i półki. To jest moment, w którym zwłaszcza garderoba dziewcząt zaczyna się powiększać, pasje zwłaszcza te zbieracze rozkwitają, a miejsce na książki i bibeloty zawsze się przyda.

Dobrze przemyślany wybór szafek i schowków pozwoli łatwo zachować porządek w pokoju. Przy czym same meble niekoniecznie muszą być z najwyższej półki. Wręcz przeciwnie, im tańsze będą, tym łatwiej nam przyjdzie pogodzić się z faktem, że np. nasze dziecko zechce je pomalować na ulubiony kolor albo obkleić naklejkami z logo szkoły.

Ważnym elementem może się też okazać przestrzeń dla gości. Mały stolik i np. miękkie fotele-pufy wypełnione granulatem mogą się okazać wygodnym rozwiązaniem dla samego nastolatka do odpoczynku, a w razie wizyty koleżanek i kolegów będą to dla nich idealne miejsca do siedzenia.
Data publikacji: 23.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również