Pierwsze stanowisko pracy i nauki
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl
Przedszkolak, który tylko rysował i nie odrabiał prac domowych, nie potrzebował biurka z krzesłem. Ale dla ucznia, nawet pierwszej klasy, to już niezbędny element wyposażenia. To nie tylko miejsce pisania i czytania, ale też rozwijania swoich pasji. Powinno być to miejsce, w którym dziecko łatwo się skupi, dlatego dobrze jest je rozsądnie zaplanować.
Ustawienie biurka
Choć wydawałoby się, że ustawienie biurka malucha nie wiąże się z tak restrykcyjnymi zaleceniami, jak ustawienie biurka dorosłego, który spędza przy nim nieporównywalnie więcej godzin, dobrze jest mieć w pamięci kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim biurko dziecko dziecka powinno mieć dobry dostęp do światła. Zaleca się nawet ustawienie biurka przy samym oknie, najlepiej tak, aby światło padało z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne lub z prawej, jeśli jest leworęczne. Konieczna będzie też lampka na wieczór, która powinna być ustawiona po przeciwnej stronie niż ręka, którą pisze dziecko.
Krzesło a kręgosłup
Dobre krzesło to nie tylko fanaberia rodziców, ale przede wszystkim wyraz ich troski o kręgosłup dziecka. Warto zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia przy biurku. Ułatwi to właśnie dobrze dobrane krzesło. Może to być nawet krzesło ortopedyczne, choć często konieczność siedzenia na nich w nietypowej pozycji (zwykle klęczącej) zniechęca rodziców i dziecko.
Już dla pierwszaka można wybrać standardowe krzesło obrotowe, pod warunkiem jednak że dopasujemy je wysokością do biurka, przy którym dziecko będzie siedzieć. Nogi dziecka powinny dotykać podłogi. Jeśli typowe biurko jest wówczas za wysoko, dla młodszych dzieci warto rozważyć zakup tymczasowy w postaci dopasowanego do ich wzrostu stolika.

Biurko to nie tylko blat
Gdyby biurko mogło być tak proste, zamiast niego wystarczyłby szerszy stolik. Ważnym elementem są też szafki i półki, które pomieszczą mnóstwo dziecięcych szpargałów: pierwsze książki, podręczniki i zeszyty, a także kartki do rysowania i przybory papiernicze. Oczywiście można dokupić komodę z szufladami, ale zintegrowane biurka z reguły okazują się bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Komputer przy biurku
Nie jest to konieczne, ale niektóre dzieci już od pierwszych klas mają własny komputer, z którego mogą korzystać. W takim przypadku warto zadbać, aby biurko było przystosowane do zamontowania na nim komputera tzn. posiadało m.in. szufladę na klawiaturę.
W takim przypadku warto dodatkowo zainwestować w osłony na kable i przestrzec dziecko, że nawet odrobina wody wylana na biurko może grozić zwarciem. Trzeba też pamiętać, że blat takiego biurka powinien być odpowiednio duży, aby dziecko mogło przy nim spokojnie uczyć się i bawić.